Automatyzacja procesów jest wskazywana jako jeden z głównych trendów marketingowych w 2017 roku. Firmy coraz chętniej korzystają z narzędzi optymalizujących ich pracę i usprawniających procesy. Co szczególnie pozytywne, dostęp do nich jest coraz łatwiejszy, dzięki czemu mogą z nich skorzystać zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i te małe czy średnie. W procesy optymalizacji działań marketingowych w naturalny sposób włącza się również email marketing, pozwalając utrzymać zainteresowanie klienta w kluczowych momentach jego kontaktu z daną marką.

 

Automatyzacja w email marketingu

 

Automatyzacja w komunikacji email jest możliwa dzięki monitorowaniu i budowaniu historii zachowań odbiorców naszych wiadomości w powiązaniu z ich aktywnością na stronie www. Wymaga połączenia strony internetowej i formularzy zapisu z narzędziami do automatyzacji i dalej – utworzenia odpowiednich ścieżek zachowań wg, których działać będzie system.

 

Mechanizmy marketing automation pozwalają zdobyć wiedzę, np. o tym ile czasu odbiorcy spędzają na danej podstronie, ilu dotarło do konkretnej oferty, ile osób ją obejrzało, czy wykonało określoną akcję. Dzięki temu, możemy reagować we właściwej chwili na konkretne zdarzenia i zachowania klientów zgodnie z przyjętym wcześniej założeniem. Zwykle reakcja ta, ma na celu dostarczenie osobom, które już wykazały pewne zainteresowanie naszym przekazem odpowiednich bodźców w postaci maili, rekomendacji i powiadomień, tak, aby mogły ukończyć daną ścieżkę np. rozpoczęte zakupy.

 

Pozwala to na oszczędność czasu i zasobów oraz przynosi zwiększenie efektywności działań marketingowych.

 

Stosowanie automatyzacji daje cenną wiedzę o bieżących zachowaniach subskrybentów na stronie www, dzięki czemu pojawia się możliwość, aby dostarczać do nich wiadomości o wiele szybciej, niż w przypadku wysyłek realizowanych wg ustalonego z góry planu. Co więcej, sama komunikacja może zostać ściśle dopasowana do zainteresowań klientów (poprzez targetowanie behawioralne) oraz spersonalizowana.

 

Plusem automatyzacji jest również możliwość naturalnego zwiększenia zainteresowania produktem, a przez to budowanie zaangażowania, lojalności klienta, a także przekonania, że Twoja marka dostarcza klientom to, co szczególnie ich interesuje.

 

Na czym polega automatyzacja w email marketingu?

 

Jak już sygnalizowaliśmy wyżej, automatyzacja działań mailingowych opiera się na monitorowaniu zachowania odbiorców email marketingu na stronie internetowej, dzięki czemu uzyskujemy wiedzę o odwiedzanych podstronach, przeglądanych produktach. Na tej podstawie tworzone są profile osób zainteresowanych bliżej daną tematyką. Następnie wyzwalane są automatycznie kolejne, precyzyjnie dopasowane komunikaty. Dostosowanie to pozwala na zaproponowanie istniejącym i potencjalnym klientom oferty, jakiej właśnie poszukują.

Dla przykładu, w automatycznie przesłanej wiadomości możesz:

 

•    przesłać ofertę w odpowiedzi na odwiedzenie przez użytkownika dedykowanej strony,

   przypomnieć o produktach znajdujących się w koszyku,

   zaproponować rabat na niedokończone zakupy,

   dostarczyć ofertę uzupełniającą do produktu, który już kupił.

 

Automatyzacja to również świetny pomysł, jeżeli chcesz stworzyć cykle edukacyjne dla swoich klientów, np. opowiadające o tym, jak wykorzystywać Twoją usługę. Oprócz tego doskonale sprawdza się w wiadomościach powitalnych po zapisie do newslettera. Warto również automatyzację stosować przy cross-sellingu oraz up-sellingu, który namawia do zakupu rozszerzonej wersji produktu lub usługi.

 

Marketing automation dla początkujących

 

Planowanie i wdrożenie marketing automation wymaga odpowiedniego przygotowania oraz wiedzy, której zastosowanie powinno skupione na kliencie. Służy to poznaniu zachowań użytkowników np. sklepu e-commerce i umiejętności budowania relacji. Dzięki temu klient może odczuwać, że pomagamy mu podejmować najlepsze dla niego decyzje zakupowe.

 

Często spotykamy się z obawami dotyczącymi tego, że marketing automation jest w istocie skomplikowany i nie przenosi realnego odciążenia w relacjach marketingowych. Dodatkowo wymaga angażowania specjalistów, którzy będą czuwać nad procesami automatyzacji. Trudno się z tym nie zgodzić, niemniej to tylko jedna strona medalu.

 

Z pewnością tego rodzaju działania, nie eliminują udziału człowieka, ale też mają  inny cel i zgodnie z nim w coraz bardziej efektywny sposób potrafią go wspierać. Warunkiem jest tu jednak gruntowne poznanie potencjału narzędzi i umiejętność wykorzystania tej wiedzy dla dobra działań własnej firmy.  Trudno o to zwłaszcza tam, gdzie biznes dopiero się rozwija, gdzie nierzadko pracownicy działają w wielu różnych obszarach, nie mając wystarczająco czasu, na specjalizowanie się w obsłudze tego, czy innego systemu oraz na stały monitoring i zarządzanie napływającymi danymi.

 

W takich sytuacjach wiele firmy zwraca się do specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i zróżnicowane doświadczenie we wdrożeniach marketing automation, dzięki czemu mogą udzielać kompleksowego wsparcia.

 

Automatyzacja to potężne narzędzie, które odpowiednio używane może się przyczynić do znacznego zwiększenia zysków firmy. Jeśli chcesz więc prowadzić skuteczny email marketing, warto z niej korzystać. Masz pytania, jak rozwiązania te przeszczepić na grunt swojej działalności? Skontaktuj się z nami, pomożemy w optymalizacji Twoich działań.