Chociaż o autoresponderach słyszał chyba każdy email marketingowiec, to narzędzie to nadal rzadko wykorzystywane jest w komunikacji elektronicznej. Tymczasem warto poznać zasady jego działania oraz docenić znaczenie w email marketingu. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak w komunikacji biznesowej wykorzystać autoresponder powitalny.

 

Dlaczego warto stosować autorespondery?

 

Autorespondery to wiadomości wysłane automatyczne, które najczęściej są odpowiedzią na konkretne działanie odbiorcy. Zwykle są one reakcją na aktywność podjętą w związku z otrzymanym newsletterem. Ich wykorzystanie w komunikacji email marketingowej pozwala na oszczędność czasu, a także może sprawiać, że przesłany komunikat będzie lepiej dopasowanych do konkretnego odbiorcy. Dane rynkowe pokazują, że ten rodzaj wiadomości może liczyć na ponad 50 % wskaźnik otwarć (ang. Open Rate).

 

Kiedy warto ustawić autorespondery?

 

Wiadomości automatyczne sprawdzają się w wielu sytuacjach, co jeszcze nie raz pokażemy na naszym blogu. Jednak pierwszą okazją, przy której Twój odbiorca może (i powinien!) się z nimi spotkać jest wiadomość powitalna, która wysyłana jest zaraz po zapisie do newslettera. Pamiętaj, że mail powitalny wcale nie musi być jedną wiadomością. Jeżeli chcesz przekazać wiele istotnych informacji, np. dotyczących korzystania z twojego portalu, możesz stworzyć całą serię autoresponderów, wysłanych w określonym, zaplanowanym z góry czasie lub odpowiadających na określoną aktywność odbiorcy – np: na otwarcia innych wiadomości.

 

Autoresponder na „dzień dobry”

 

Osoby korzystające z usług on-line oczekują, że zostaną obsłużone tak samo, jak w sklepach / oddziałach stacjonarnych firm. Dotyczy to zarówno dostępu do informacji o produktach, informacji o rabatach, jak i zwykłego powitania. Ten z często niedoceniany aspekt ma duże znacznie i wpływa na to jak będziesz odbierany i czy klient chętnie będzie chętnie budował relację z marką i jej komunikacją email. Miłym gestem, który zachęci go do tego, jest powitanie go w gronie subskrybentów oraz podziękowanie za okazane zainteresowanie.

 

Autoresponder powitalny w liczbach

 

Jak pokazują statystki, autoresponder powitalny jest jedną z chętniej otwieranych wiadomości email. Wynika to z tego, że to właśnie w momencie zapisu do newslettera zainteresowanie i ciekawość odbiorcy jest największa.

 

Autoresponder powitalny: od czego zacząć?

 

Zanim przejdziesz do tworzenia wiadomości powitaj, zastanów się co chcesz przez nią osiągnąć. Pamiętaj, że chociaż jest ona chętnie otwierana to i tak na przyciągniecie uwagi i zachęcenie do dalszych działań masz tylko kilka sekund. Pierwszą i kluczową rzeczą jest więc ustalenie, jakiej reakcji oczekujesz od jej odbiorcy. Czy chcesz, aby przeszedł na twoją stronę www, uzupełnił dodatkowe dane  kontaktowe, wypełnił ankietę, zaobserwował cię w social mediach? Możliwości masz bardzo dużo.

 

Autoresponder powitalny: co w nim napisać?

 

Kiedy ustalisz już cel wiadomości powitalnej, musisz zastanowić się jak ona powinna wyglądać i jak ją napisać. Podobnie jak z celami możliwości masz bardzo dużo, my podpowiadamy 6 najczęściej stosowanych rozwiązań.

Autoresponder powitalny: powitaj i podziękuj

 

Niezależnie jaki jest cel powitalnego autorespondera, w pierwszych zdaniach podziękuj jego odbiorcy za dołączenie do listy mailingowej. To ważny moment budowania relacji subskrybenta z marką. Przypomnij mu jakie zalety płyną z tego, że został subskrybentem Twojego newslettera. Możesz poradzić też, aby dodał Twój adres do listy tych zaufanych, wtedy żadna z przesłanych wiadomości nie ominie  go, przypadkiem trafiając do skrzynki spam.

 

Autoresponder powitalny: prezent na dobry początek

 

Miłym gestem będzie wręczenie nowemu odbiorcy prezentu powitalnego. Może to być rabat na zakupy, e-book, stała zniżka, darmowa dostawa, zaproszenie na bezpłatne webinarium lub paczka z gadżetami firmowymi. Wszyscy lubimy prezenty, prawda?

Przykład maila powitalnego marki: heppin.com

 

Heppin - przykład autorespondera powitalnego
Przykład autorespondera powitalnego sklepu Heppin.com 

Autoresponder powitalny: opowiedz o sobie

 

Dziś adres email traktowany jest prawie tak samo jak adres zamieszkania. Dlatego też pozostawienie maila jest wyrazem zaufania. Jeżeli chcesz je wzmocnić, dodaj elementy, które pokazują, że jesteś wiarygodnym partnerem biznesowym. Mogą to być np. opinie i recenzje, bezpośrednie kontakty do działu obsługi klienta, link do strony omawiającej zasady korzystania z twoich usług, dane do logowania do serwisu/platformy itd.

 

Autoresponder powitalny: przedstaw swoje produkty

 

Dobrym pomysłem jest zaprezentowanie wybranych produktów/usług. W rekomendacji mogą znajdować się te najchętniej wybierane i cieszące się dużą popularnością. Ciekawym rozwiązaniem jest przesłanie dwóch różnych od siebie ofert. Kliknięcie w którąś z nich pozwoli na przypisanie nowego kontaktu do odpowiedniej grupy, co w przyszłości zaowocuje bardziej spersonalizowanymi komunikatami.

 

Autoresponder powitalny: zaproś do społeczności

 

Jeśli celem wiadomości powitalnej jest zbudowanie lojalności i długotrwałej relacji to koniecznie w mailu umieść odnośniki do mediów społecznościowych, w których jesteś obecny. Dzięki temu subskrybenci będą mogli śledzić Twoje poczynania na innych portalach, a Ty zwiększysz zasięg swoich akcji promocyjnych.

 

Autoresponder powitalny: poznaj oczekiwania

 

W przypadku, jeśli Twój zapis do newslettera ma podstawową konstrujkcję i nie pozwala na pozyskanie wielu danych, w wiadomość powitalnej możesz poprosić o wypełnienie ankiety. Dzięki niej będziesz mógł lepiej poznać swoich subskrybentów i dowiedzieć się, o czym chcą z Tobą rozmawiać i czym są zainteresowani. Za udzielenie odpowiedzi na pytania również przygotuj drobne upominki. Nie zapomnij też, aby pozyskane dane wykorzystać do późniejsza segmentacji.
Wiadomość powitalna to ważny element całego procesu komunikacji. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pozwolą ci stworzyć autorespondery, które będą budować zaangażowanie odbiorców, a także przełożą się na wyniki finansowe. Jeżeli masz pytania dotyczące wiadomości powitalnych, skontaktuj się z nami,Kontakt  nasi specjaliści od email marketingu chętnie pomogą Ci w opracowaniu planu komunikacji.