Codziennie, na wiele sposobów, możemy obserwować jak obszar online zyskuje na znaczeniu. Wraz z tym faktem rośnie ilość dostępnych narzędzi marketingowych, dzięki czemu digital marketing oferuje coraz więcej możliwości skutecznego dotarcia do grup docelowych. Ważnym elementem tej układanki pozostaje email marketing, a jego efektywność niezmiennie przekonuje marketerów. Zgodnie z raportem eMarketer, 80 procent profesjonalistów uważa, że właśnie ta forma marketingu jest skuteczna w pozyskaniu i utrzymaniu klientów.
 
Nowoczesny email marketing tworzy nowe szanse dla marketingu firm jednak stawia przy tym liczne wymagania. Narzędzia emarketingu są dziś coraz bardziej zaawansowane i obfitujące w funkcjonalności, których obsługa nierzadko wymaga wyspecjalizowanej wiedzy. Wszystko to dodatkowo sprawia, że śledzenie zmieniających się trendów staje się angażującą koniecznością.
 
Z drugiej strony firmy, z różnych powodów, nadal nie wykorzystują w pełni potencjału email marketingu. Brakuje kompetencji lub czasu, a bywa, że jednego i drugiego. W takich sytuacjach zwrócenie się po wsparcie profesjonalnej agencji email marketingowej, staje się najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim przynosi firmie rozwiązanie wielu problemów i otwiera nowe możliwości. Poniżej opisujemy najbardziej popularne korzyści.
 
1. Niższe koszty i oszczędność czasu
 
Każda firma, nie tylko mała, musi liczyć się z kosztami. Decyzja o prowadzeniu działań email marketingowych przy wykorzystaniu własnych zasobów, oznacza konieczność zatrudnienia specjalisty ds. marketingu posiadającego kompetencje w zakresie komunikacji email marketingowej. W praktyce jednak na jednej osobie zwykle się nie kończy. Trudno sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie działu marketingu, jeśli nie będą w nim zatrudnione co najmniej 2-3 osoby. Miesięczny koszt utrzymania takiego zespołu można oszacować na kilkanaście tysięcy złotych, a to już całkiem spory budżet. Biorąc pod uwagę to, że w mniejszych firmach działania marketingowe bywają prowadzone okazjonalnie skorzystanie z usług „na zewnątrz” może okazać się dużo łatwiejsze i tańsze. Dodatkowa korzyść to oszczędność czasu – zlecając usługi email marketingowe, możemy liczyć, że do działań przystąpią doświadczeni specjaliści, którzy sprawnie dostarczą dopasowane rozwiązania.
 
2. Współpraca z doświadczonymi ekspertami
 
Zgodnie z wynikami badań firmy Oracle, 75 procent marketerów przyznaje, że ich braki w umiejętnościach przekładają się na niższe przychody firmy. Decyzja o tym by komunikację email marketingową prowadzić z wykorzystaniem własnych zasobów firmy, może oznaczać konieczność wyszkolenia pracowników, którzy muszą pozyskać odpowiednie kompetencje w zakresie email marketingu, tak by prowadzone działania przynosiły zadowalający zwrot z inwestycji. 
Digital marketing, a szczególnie interesująca nas specjalizacja – komunikacja email marketingowa – podlega nieustannym zmianom. Automatyzacja, zaawansowana segmentacja, targetowanie behawioralne – to tylko niektóre działania, których wdrożenie może się okazać kluczowe dla dobrych wyników komunikacji email marketingowej. W agencjach znajdziemy ekspertów, którzy nie tylko znają trendy, ale stosują je w praktyce. Dzięki temu, mogą wykorzystać doświadczenie, już zdobyte przy obsłudze klientów o różnorodnych potrzebach. Wiedza poparta praktyką jest niezbędna do tego by kampania przyniosła pożądany efekt i przełożyła się na przychody firmy.
 
3. Dostęp do zasobów kreatywnych i operacyjnych
 
Jeżeli stajesz w obliczu wyzwań i pytasz:
 
– jak skodować responsywną kreację email marketingową?
– jakie zdjęcie będzie najlepsze do mailingu?
– gdzie i ile umieścić CTA?
– jaki tytuł przyczyni się do otwarć?
– czy zastosować preheader?
– z jakiego systemu wysyłkowego skorzystać?
– jak prawidłowo ustawić parametry wysyłki?
– jak często wysyłać wiadomości?
– jak zebrać więcej adresów do bazy? (lub masz inne pytania)
 
to pamiętaj, że nie musisz znać wszystkich odpowiedzi, nie wszystko musisz robić sam. Masz alternatywę.
 

Agencje email marketingowe zatrudniają copywriterów, grafików, specjalistów od budowania strategii, opiekunów klienta doświadczonych w automatyzacji i obsłudze firm, a co najważniejsze, potrafią wykorzystać te zasoby we właściwy sposób. Czyli taki, aby tworzyć skuteczny mailing.
 

W przypadku kampanii email marketingowej obok pracy kreatywnej, równie istotny, choć mniej spektakularny jest czas poświęcony na aktywne monitorowanie kampanii, analizę efektów i opracowanie wniosków.
 

Czy Twoi pracownicy na pewno mają odpowiedni zasób wiedzy i dysponują czasem dla takich zadań? Jeśli odpowiedź brzmi „nie jestem pewien” lub „nie”, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy agencji.
 
4. Spojrzenie z innej perspektywy
 
Spojrzenie na sytuację firmy, jej plany, cele i wybory z dystansu, to jedna z najważniejszych korzyści ze współpracy z agencją email marketingową. Dodatkową korzyścią jest to, że sytuacji nie przygląda się tylko jedna osoba, a wyznaczony zespół, dzięki czemu obraz staje się pełniejszy.
 
Jeśli działania email marketingowe dotychczas nie sprawdzały się w Twojej firmie, z pewnością warto, poszukać nowych rozwiązań z pomocą specjalistów. Powielanie pomysłów, które w przeszłości nie zawsze się sprawdzały to strata czasu i pieniędzy. Wdrażanie nowych powinno być poparte wiedzą i zmysłem budowania strategii.
 
5. Dostęp do najnowszych technologii
 
Zdarza się, że działy marketingu w firmach nie są na bieżąco z nowymi technologiami – korzystają z przestarzałych, niekompatybilnych rozwiązań lub stosują narzędzia w ograniczonej skali ich funkcjonalności. Jakie systemy marketingowe powinna wybrać firma z tysięcy dostępnych na rynku? Przykładowo, jeśli chcemy wybrać system wysyłkowy, czy też zrealizować mailing, czy powinniśmy skorzystać z którejś z dostępnych platform do wysyłki newsletterów, a jeśli tak – czym się kierować przy wyborze? Podobnie w przypadku marketing automation – z którego narzędzia powinniśmy korzystać i dlaczego? Kiedy zwrócimy się do danego dostawcy, w oczywisty sposób będzie on promował swoje rozwiązanie. Niska cena może oznaczać trudności z funkcjonowaniem, supportem, rozwojem produktu w czasie. Agencja email marketingowa zarekomenduje najlepsze rozwiązanie w oparciu o szerokie doświadczenia i analizę kluczowych obszarów. Pamiętajmy przy o tym, że nawet najdroższe narzędzia nie są w pełni samoobsługowe. Konieczne jest zdobycie doświadczenia w pracy z nimi, a optymalne rezultaty zawsze wymagają dużego zaangażowania. 

 
Podsumowując, email marketing jest dziś jednym z najbardziej efektywnych narzędzi marketingowych, jest szybki, prosty i mierzalny. W ostatnich latach stał się dziedziną coraz bardziej wyspecjalizowaną, wymagającą zaawansowanej znajomości nowych narzędzi marketingowych. Działy marketingu wewnątrz firm nie zawsze posiadają odpowiednie kompetencje by z tych narzędzi efektywnie korzystać. Ekspercka wiedza i doświadczenie jest zatem jednym z powodów, dla którego warto zdecydować się na współpracę z agencją. Wśród pozostałych korzyści można wymienić zmniejszenie kosztów w firmie i oszczędność czasu, możliwość wykorzystania kreatywnych i operacyjnych zasobów agencji, a także spojrzenia na sytuację firmy z innej perspektywy, które pomaga uniknąć powielania błędów z przeszłości.